הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
פתח/סגור תפריט
סגור תפריט

הנחיות לשעת חירום

היערכו​ת לשעת חירום –הנחיות לתושבים

​תאגיד "מעיינות אתא בע"מ" פועל מדי יום למען שמירה על תקינותה של מערכת המים והביוב לרווחת התושבים. בד בבד עם הפעילות השוטפת, הנדרשת להתנהלות מיטבית בחיי השגרה, עולה הצורך לתת את הדעת בנושא ההתנהלות בשעת חירום.

​כדי לשמור על פעילות מיטבי​ת גם במהלך תקופות משבר ואירועים בלתי צפויים, גיבש התאגיד, יחד עם עיריית קריית אתא, תכנית פעולה למצבי חירום. בין היתר הכשיר התאגיד כוח אדם מקצועי לטובת הנושא. צוותי החירום מתורגלים באופן קבוע בסימולציות פעולה המדמות מצבי אמת על ידי שימוש בציוד ייעודי העומד בתקנים ומוכן לשימוש בכל עת.

דיווח על מיקום תחנות חלוקת המים בעת חירום יתפרסם באתר, באתר העירייה ובכלי התקשורת.

​​הנחיות לתושבים- הערכות על פי מצבי חירום

​​הנחיות- מצב חירום מס' 2

​מצב זה הינו מצב בו קיימת התרעה מודיעינית או מידע ממשי אחר המצביע כי צפוי להתפתח מצב חירום. התרעה זו תנוע בין מס' שעות, מספר ימים ואף יותר.​
בעת הכרזה על מצב זה יהיה לתושבים משך זמן מוגבל להיערך. עיקר היערכות התושב למצב זה הינו הכנת מלאי מים לכל המשפחה על פי חישוב של 4 ליטר לאדם ליממה לצרכי שתייה בלבד וזאת למשך 3 ימים, דהיינו 12 ליטר לנפש. כל עוד מערכת המים הביתית תקינה ופעילה רשאי התושב למלא כלי קיבול נוספים לאחזקת מים בביתו.

הנחיות- מצב ח​ירום מס' 3

במצב זה צפויות תקלות במערכת החשמל לפרקי זמן, מצב שישפיע על מערכת אספקת המים ויגרום ללחצים מופחתים בצנרת אשר כתוצאה מכך לא יסופקו מים למבנים רבי קומות ועד ניתוק תושבים ממערכת המים לפרקי זמן מוגבלים. ויסות המים שייעשה על ידי התאגיד יסייע למזער נזקים בהתנהלות של תושבי העיר. במקרה של שיבושים באספקת המים יתבקשו התושבים לצמצם את צריכת המים הביתית ולהימנע מפעולות בלתי חיוניות הצורכות כמות מים רבה בימים כתיקונם. יש להימנע מהשקיית הגינות, שטיפת הרכבים ופעולות נוספות הצורכות כמויות מים רבות שלא לצורך. הכמות המומלצת לצריכה לכל תושב עומדת על 80 ליטר ליממה לכל צרכיו.​

הנחיות- מצב חירום מס' 4

במצב זה לא תתאפשר אספקת מים לחלק משכונות העיר, בשל תקלות ופגיעה בצנרת. התושבים יתבקשו לגשת לתחנות חלוקת מים שיהיו פרושות ברחבי העיר על פי הודעה מראש. במקרה זה תוגבל כמות המים לנפש ל-20 ליטר ליממה לתושב המנותק ממערכת המים - לכל צרכיו. התושבים יצוידו בכלי קיבול בתחנות החלוקה, אם כי מומלץ להצטייד בכלים נוספים.

​​​​​​​​​​​​​טבלה 1 - פירוט תחנות המים במצב חירום 4
אזור החל​וקה אזור/שכונה כתובת התחנה מיקום 
 1 גבעת טל רח' פיקאסו 30 גן האומנים
 1 גבעת טל רח' שפריצר חניון וגן ציבורי
 2 גבעת רם רח' צבי הרר פארק יער קריית אתא
 3 גבעת הרקפות רח' המכבים חניון ליד מועדון לקשיש
 3 גבעת הרקפות רח' הפלמ"ח מתנ"ס פלמ"ח
 4 גבעה א' רח' אלבז רחבה ליד מחסני העירייה
 5 שכ' בן גוריון רח' רופין חנייה ליד אצטדיון כדורגל
 6 גבעת אתא רח' ברנר ביה"ס גורדון
 7 ירושלים ביה"ס בית יעקב
 8​​ בית וגן שד' בית וגן גן ציבורי
 9 מורדי הגטאות גן ציבורי ליד מועדון פיס לנוער
 10 קריית בנימין גיבורי הקריה רחבה לפני מועדון יום לקשיש
 10 קריית בנימין פרופסור קלאוזנר ביה"ס שפרינצק
 10 קריית בנימין רמב"ם ביה"ס נועם
 11 פינסקר ביה"ס שחם
 12 מרכז פרישמן ביה"ס תלמוד תורה
 12 מרכז פינת פרישמן-חפץ חיים גן ציבורי
 13 קריית פרוסטיג בר אילן רחבה ליד בית הכנסת
 14 אזור התעשייה ושכונת נווה חן הביכורים רחבה ליד מועדון הפיס לקשיש​

​​הנחיות- מצב חירום מס' 5

במצב זה אספקת המים בעיר כולה תושבת בשל חשש לזיהום בקנה מידה רחב או בשל פגיעה חמורה בתשתיות. חלוקת המים תתבצע לכל תושבי העיר. במקרה זה תוגבל כמות המים לנפש ל- 4 ליטר ליממה עבור אדם - לכל צרכיו. מכלי המים יחולקו באופן מסודר בתחנות החלוקה. יתכן מצב בו יתוגברו תחנות החלוקה בבקבוקי מים מינרלים שיסופקו על ידי רשתות השיווק הגדולות ברחבי העיר בהתאם להנחיית רשות המים והביוב הממשלתית.

​​הנחיות מצב חירום- פגיעה במערכת הביוב:

שיבוש באספקת המים, כפי שנובע ממצבי החירום- החל ממצב 3 משפיע ישירות על מערכת הביוב משום שמערכת זו תלויה בפעילותה התקינה והסדירה של מערכת המים. כמו כן ייתכנו מצבי פגיעה ישירים במערכת הביוב כגון פגיעה בצנרת או פגיעה בתחנות השאיבה ובמתקני הביוב. פועל יוצא הן תקלות בסילוק מי השפכים, האטה בזרימה הסדירה וניקוז לקוי הגורם להצפות. גם במקרה זה נערך התאגיד באופן מקצועי ואחראי על מנת לתת מענה מהיר ויעיל לנזקים העלולים להיווצר במערכת הביוב בשעת חירום.​

ערכת סניטציה ביתית: מומלץ להצטייד מראש בערכה שתסייע במצבי חירום בהם מערכת הביוב אינה תקינה או שכמות המים מיועדת עבור שתייה בלבד. הערכה תישמר בחדר הממ"ד או בכל מקום נגיש אחר, יבש וקריר. יש ליידע את כל בני המשפחה על מיקום הערכה.

הערכה תכלול: חבילת מגבונים, ג'ל אנטי בקטריאלי מחטא, כלים חד פעמיים, מגבות נייר, שקיות אשפה ושקיות סניטציה (ניתנות לרכישה ברשת האינטרנט). כל אלה יסייעו לשמור על היגיינה אישית וסביבתית במצב החירום.​

הנחיות לשעת חירום